Історичний паспорт

В слободі Біловодськ бібліотека була відкрита в 1897 році Харківським комітетом письменності в квартирі земського начальника, а в 1902 розмістили в новозбудоване приміщення. Утримувалася вона за рахунок коштів, одержаних від земства, пожертвувань місцевого товариства інтелігенції і невеликої допомоги від товариства селян.

П"ять років завідуючою працювала Катерина Іванівна Буткова.

В 1903 році в бібліотеці налічувалося 2623 книги, 730 читачів. Починаючи з тридцятих років, працівники її розширювали діяльність: відкрили читальний зал, абонемент, дитячу бібліотеку і 18 хат-читалень.

Значну увагу вони приділяли освітній роботі, готуючи з цією метою народні читання, недільні школи для неписьменних і малописьменних читачів.

Важким випробуванням для бібліотекарів стали роки Великої Вітчизняної війни, під час якої знищено було багато книг. Після звільнення Біловодська вони багато зробили для того, щоб відродити установу, заново створили книжковий фонд.

Значна заслуга в цьому завідуючої Зінаїди Іванівни Дмитрієвої і Олександри Михайлівни Зав"ялової, яка працювала в бібліотеці протягом 40 років.

В 1950 році книжковий фонд становить п"ять тисяч примірників. Вона була розташована в одній маленькій кімнатці в районному Будинку культури. Все в ній: і абонемент, і кімната для ігор, і читальня, і книгосховище.

В 1064 році під бібліотеку було виділено приміщення в якому вона міститься й до цього часу.

Іншим став і бібліотечний фонд:структура каталогів, урізноманітнені форми і методи роботи.

70-80 роки - період активної цілеспрямованої методичної допомоги селу. В цей же час на базі двох районних, однієї дитячої, і 18 сільських бібліотек було створено централізовану бібліотечну систему з єдиним книжковим фондом.

В центральній районній бібліотеці, крім відділу обслуговування, створили методично-бібліографічний, комплектування й обробітку, організації й використання книжкових фондів.

Щокварталу методично-бібліографічний відділ видавав списки нової літератури, яка надходила в систему. Кожен житель району через свою сільську бібліотеку міг дізнатися, чи є книга, яка його цікавить, як і де можна одержати її.

Постійно поліпшувалося комплектування, змінювався склад читачів, формувалося коло помічників - справжніх любителів книги.

Багато сил і енергії віддали своїй роботі завідуюча районною бібліотекою Віра Миколаївна Матлаєва і директор центральної бібліотечної системи Антоніна Миколаївна Цьома. Під їх керівництвом бібліотека стала однією з кращих в області, близько десяти бібліотек удостоєні звання бібліотеки відмінної роботи.

Їх надійними помічниками завжди були О.А. Шевченко, Н.К.Клименко, О.Ф.Сіпакова, Л.О.Козлова, Л.М.Яцунова.

З 1985 року централізовану бібліотечну систему очолює Шикова Світлана Василівна.

В грудні 1997 році центральна районна бібліотека відзначила 100 років.

Сучасні публічні бібліотеки району є центром інформації, духовного збагачення населення, розвитку його інтелектуальних та творчих здібностей.

В 2009 році рішенням сесії Біловодської районної ради централізована бібліотечна система набула статут юридичної особи комунальна установа "Централізована бібліотечна система Біловодського району Луганської області".

Мережа комунальної установи налічує 19 бібліотек. До неї входять 18 сільських філій, ЦРБ та відділ обслуговування для дітей.

Обсяг книжкових фондів бібліотек району становить 234.5 тис. примірників. Щорічно обслуговується бібліотечною книгою понад 10 тис. користувачів різного віку.

Бібліотеки останніми роками здобули досвід посередників між місцевою владою і громадськістю, намагаються працювати з органами місцевого самоврядування й бути корисними у задоволенні інформаційних потреб як громади, так і влади. У всіх бібліотеках створені й з успіхом працюють регіональні публічні центри інформування населення з питань місцевого самоврядування.

Сьогодні бібліотека - це місце спілкування, відпочинку, центр духовної культури, який залишається доступним для всіх верств населення. На базі бібліотек створені любительські клуби та об"єднання за інтересами це "Берегиня", "Знай, люби,бережи","Світлиця-чарівниця", "Натхнення", "Закон", "Білі води".

В бібліотеках району працюють кваліфіковані фахівці, віддані своїй улюбленій справі,які вносять значний вклад у розвиток і відродження української культури району, селища.